KKTC Hakkında

Genel Bilgiler

Kıbrıs Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olarak tarihin tüm dönemlerinde stratejik, politik, ticari, ve dini olmak üzere çeşitli nedenlerle pek çok medeniyet için çekici bir yer olmuştur. Bu cazibesi ile Kuzey Kıbrıs seyahat edenlere, her mevsim uygun, benzersiz, hoş, mistik, ruhani ve huzurlu tatil ortamı sunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika’nın kesişme noktasındadır. En yakın komşuları Türkiye, Güney Kıbrıs, Lübnan, Yunanistan, Mısır, İsrail ve Suriye’dir. Benzersiz kumsalları, ovaları ve dağları ile Kuzey Kıbrıs 396 km uzunluğunda eşsiz bir kıyı uzunluğuna sahiptir. Ayrıca geçmiş tarihi ve bulunduğu coğrafya nedeniyle Kuzey Kıbrıs, pek çok açıdan doğu ve batı kültürleri arasında şaşırtıcı bir sentezdir. Zengin, çok kültürlü mirasının izleri adanın her tarafına yayılmış olup 11 bin yıllık medeniyetler ve tarihine ait eser ve bölgeler ona eşsiz bir güzellik katmaktadır.

Burası Kuzey Kıbrıs,

Tarihinin her döneminde, stratejik, politik, ticari ve dini sebeplerden dolayı her zaman istenilen ve cazibesini hiçbir zaman yitirmeyen Yeşil Ada…

Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’in doğduğu, Adonis ile aşkının geçtiği, kendi yaptığı kusursuz kadın heykeline aşık olup ona can veren sanatçı Kral Pygmalion’un, ölümsüz mitolojik aşklarına tanıklık eden aşk adası…

İlk medeniyet ateşinin yakıldığı Neolitik yerleşim yerleri, Roma döneminin görkemini yansıtan antik şehir krallıkları, Haçlı Seferleri’nin sığınak yeri, Fransız hanedanlarından Lüzinyan’ların en ihtişamlı ülkesi, Venedikli tüccarların doğudaki en önemli limanı, ve Osmanlı’nın Doğu Akdeniz’deki en güçlü kalesi…

İngiliz yazar William Shakespeare’in ünlü Othello trajedyasını yazarken ilham aldığı liman kalesinin bulunduğu yer…

İngiliz yazar William Shakespeare’in ünlü Othello trajedyasını yazarken ilham aldığı liman kalesinin bulunduğu yer…

Ünlü çizgi film karakteri yaratıcısı Walt Disney’in “Uyuyan Güzel” ine konu olan St.Hilarion kalesinden esinlendiği ülke…

Doğu Akdeniz’deki en şaheser Gotik eserlerin yer aldığı, tarihin gizemli temsilcisi…

Leonardo Da Vinci’nin savunma planına katkı koyduğu ada…

10 bin yıllık tarihi ve kültürel mirasın zenginliği, yılın 300 gününden fazla içinizi ısıtan güneşli ve huzurlu ortamı, muhteşem doğası ve ellenmemiş kumsalları ile sizi kucaklamaya hazır…

Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğunuz süre içerisinde yapacak ve görecek çok fazla şey bulabilirsiniz. Bir doğa sever olarak Kıbrıs orkidelerini, Kıbrıs endemiklerini ve uçsuz bucaksız kumsallarını keşfedebilir, koruma altındaki kaplumbağaları ve vahşi hayatı gözlemleyebilirsiniz.

Dil : Kuzey Kıbrıs’ta resmi dil Türkçe’dir. İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Din : %99 İslam, %1 Ortodoks, Maronit ve Katolik

Ülkeye Giriş : Geçerli bir pasaport veya TC Nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş mümkündür.

Seyahat : Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Geçitkale Havaalanı (Askeri) ve Ercan Havaalanı (Sivil) olmak üzere 2 adet havalimanı bulunmaktadır. Turizm faaliyetleri için kullanılan Ercan Havalimanı, Kuzey Kıbrıs‘ın başkenti olan Lefkoşa‘nın doğusunda ve 12 km uzaklıktadır. Yenilenen Ercan Havalimanı’nda turizm için gerekli tüm alt yapı mevcut olup, her geçen gün daha iyi hizmet vermektedir. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs‘a deniz yoluyla da ulaşım gerçekleştirebilir, Girne ve Gazimağusa limanlarından adaya giriş yapılabilir.

Haberleşme : Uluslararası telefon kodu + 90 392‘dır. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’ı aramak için (0 392) kodunu, sonrada aradığınız numarayı çeviriniz. Şehir kodları Girne için 81, Gazimağusa için 36 ve Lefkoşa için de 22’dir. Şehirlerde, köylerde internet ulaşımı oteller, internet kafelerden sağlanabilmektedir. Ayrıca sabit hatlar ile GSM merkezli cep telefonları da adanın her köşesinde kullanılmaktadır. Kuzey Kıbrıs‘da faaliyet gösteren, KKTCELL ve KKTC Telsim isimli iki GSM operatörü bulunmaktadır.

Trafik : Türkiye’nin tam tersi istikamet olarak gidiş sol şeritten, dönüş sağ şeritten sağlanmaktadır.

Para Birimi : Türk Lirası (TL) Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimidir. İngiliz sterlini ile seyahat çekleri bankalarda, otellerde ve döviz bürolarında kabul edilir. Kredi kart çeşitlerinden birçoğunu burada kullanmak mümkündür,

Zaman : Kuzey Kıbrıs GMT + 2 zaman dilimindedir.

Elektrik : 240 Volt elektirik kullanılan Kuzey Kıbrıs’ta fişler ingiliz standartlarına göre düzenlenmiştir. (220/240 Volts A/C)

Sahil : Mayıs ve Ekim ayı arasında ortalama deniz suyu sıcaklığı 24 C olan KKTC sahilleri, lokanta, kafeterya, ve bar gibi tesislerin yanı sıra şemsiye ve diğer ihtiyaçları karşılayacak olanaklara sahiptir. Ayrıca Su kayağı, muz, ringo, jet-ski, paraşüt, sörf, v.b. gibi her türlü aktivite mevcuttur.

Konaklama ve Oteller : Turistik yerlerin birçoğu Girne ve Mağusa’da bulunmaktadır. Ancak muhteşem Karpaz yarım adasının geliştirilmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Beş, dört ve üç yıldızlı otellerin, dairelerin yanısıra deniz kenarı ya da tipik Kıbrıs Köylerinde villalar bulmak mümkündür.

Alış-Veriş : Popüler hediyelikler arasında bakır, gümüş, bronz ve tahta eşyalar, Türk oyuncak bebekleri, lületaşı pipolar, tavla oyunu, altın mücevherat, deri ceket ve tekstil ürünleri ucuz fiyatlarla alınabilir. Fiyatlar sabittir ve Kuzey Kıbrıs’ta takas usulü alış-veriş yoktur. Dükkanların açılış saatleri 8.00-13.00 ve 15.30-20.00 arasındadır. Pazarlar sadece sabahları açıktır. çanak-çömlek dışındaki el sanatları turistlere yönelik değildir. Ülkeden antika eşya çıkarmak yasalara aykırıdır.

Kıbrıs’ın Tarihi,
Doğu Akdeniz’de çok önemli bir stratejik konumu olan Kıbrıs Adası, tarih boyunca birçok büyük imparatorluğun lgisini çekmiş ve işgaline uğramıştır.Bunlar arasında Fenikeliler, Asurlular, Mısırlılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu sayılabilir.